چهارشنبه ، 7 مهر 1395 ، 20:00

افتتاح حساب باقیات الصالحات و وجوه اداره شده

یکی از کارهای خداپسندانه ای که می توان با آن، گره ای از کار فرو بسته انسانی گشود، دلی را شاد کرد و اسباب خرسندی خداوند را فراهم نمود، قرض دادن است. اهتمام بدین مهم به گونه ای است که خداوند، وام دادن به غیر را قرض دادن به خود به حساب آورده است، چنان که می‌فرماید:

"مَّن ذَا الَّذِی یُقْرِض‌ُ اللَّه‌َ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَـَاعِفَه‌ُ لَه‌ُ أَضْعَافًا کَثِیرَة‌ً وَاللَّه‌ُ یَقْبِض‌ُ وَیَبْصُـطُ وَ إِلَیْه‌ِ تُرْجَعُون‌َ"؛

کیست که به خدا قرض الحسنه دهد، تا خدا بر آن چند برابر بیفزاید؟ خدا تنگدستى دهد و توانگرى بخشد و شما به سوى او باز گردانده می شوید.

به اطلاع می رساند صندوق قرض الحسنه فرهنگیان در راستای گسترش سنت حقیقی قرض الحسنه بر اساس موازین شرعی و بانکداری بدون ربا آمادگی دارد در قالب سپرده های مردمی و تحت عنوان حساب باقیات الصالحات و وجوه اداره شده اقدام به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه واقعی نماید.

1- حساب باقیات الصالحات

اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند با افتتاح حسابی به نام خودشان با نام باقیات الصالحات و به هر میزان که توانایی دارند وجوهی را در این حساب سپرده نمایند و طی قراردادی که با صندوق منعقد می کنند ،فرد یا افرادی را معرفی و به هر میزان و هر تعداد قسط و یا کارمزد که صلاح می دانند و در قالب قرارداد مذکور  اقدام به پرداخت تسهیلات توسط صندوق کنند. به عنوان مثال این وام می تواند برای تهیه جهیزیه افراد بی بضاعت،درمان بیماری های خاص،ایجاد اشتغال، تعمیر مسکن و ...باشد.همچنین می توانند این اختیار را به صندوق تفویض نمایند که با صلاحدید هیات مدیره این وامها پرداخت گردد.بدیهی است حداکثر تا سقف موجودی حساب امکان معرفی افراد برای پرداخت وام بوسیله صاحب حساب وجود دارد و در صورت برگشت اقساط وامهای پرداخت شده و یا افزایش موجودی بوسیله صاحب حساب مجددا امکان معرفی افراد جدید وجود دارد. در این شیوه تمامی مراحل ثبت نام متقاضی و اخذ وثیقه و ضامنین بوسیله صندوق انجام می شود و صاحب حساب مسوولیتی در این رابطه نخواهد داشت.این قرارداد در زمان حیات صاحب حساب معتبر خواهد بود مگر اینکه به درخواست وی وجوه موجود در این حساب پس فوت در اختیار صندوق قرار گیرد.

2- وجوه اداره شده

شیوه وجوه اداره شده همانند باقیات الصالحات می باشد با این تفاوت که موجودی صاحب حساب تا زمان برگشت اقساط و به میزان وام پرداخت شده مسدود می گردد و در صورت عدم پرداخت اقساط توسط وام گیرنده اقساط از صاحب حساب کسر خواهد شد.

 

رسول گرامى اسلام (ص) فرمود: "شبى که به معراج برده شدم، این نوشته را بر در بهشت دیدم: "اَلصَّدَقَةُ بِعَشْرِ اَمْثالِها وَالْقَرْضُ‏ بِثَمانِیَةَ عَشَر

صدقه ده برابر پاداش دارد و قرض الحسنه هیجده برابر.

تاریخ آخرین به روز رسانی دوشنبه ، 12 مهر 1395 ، 20:01

نوشتن نظر

پر نمودن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست.

اخبار اقتصادی

نظرسنجی

نظر شما درباره خدمات الکترونیکی صندوق چیست؟

دريافت شماره شبا

اخبار و اطلاعیه ها

  • 1
  • 2

سایتهای مرتبط